İlham Əliyev və Prezident Sadır Japarov Ağdam Cümə məscidinin bərpadan sonra açılışında iştirak ediblər
25 aprel 2024, 12:26
Aprelin 25-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və Qırğız Respublikasının Prezidenti Sadır Japarov Ağdam Cümə məscidinin bərpadan sonra açılışında iştirak ediblər.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin köməkçisi Anar Ələkbərov dövlət başçılarına məsciddə görülən işlər barədə məlumat verdi.
Diqqətə çatdırıldı ki, işğaldan azad olunan ərazilərdə tarixi-mədəni və dini abidələrin bərpası layihələri çərçivəsində Ağdam Cümə məscidindəki işlər yekunlaşıb və məscid əvvəlki görkəminə qaytarılıb. Ağdam şəhərindəki Cümə məscidi memar Kərbəlayı Səfixan Qarabaği tərəfindən 1868-1870-ci illərdə tikilib. Şəhər Ermənistan silahlı qüvvələrinin işğalı altında olduğu müddətdə Cümə məscidi ermənilər tərəfindən yandırılaraq vandalizmə məruz qalmışdı.
Torpaqlarımız işğaldan azad olunduqdan sonra 2022-ci ilin martından Ağdam Cümə məscidinin bərpasına başlanılıb. Konservasiya və restavrasiya işləri məscidin ilkin memarlıq üslubuna uyğun olaraq Heydər Əliyev Fondu tərəfindən aparılıb. “PAŞA Holdinq” şirkətinin dəstəyi ilə aparılan bərpa işlərinə yerli mütəxəssislərlə yanaşı, xarici mütəxəssislər, Avstriyanın “Brugger&KO Restauratoren GmbH” şirkəti də cəlb olunmuşdu.
Restavrasiya prosesinin qüsursuz yerinə yetirilməsi məqsədilə ilkin tikinti zamanı istifadə olunan materiallar avstriyalı ekspertlər tərəfindən araşdırılıb. Ərazidəki dağıntılar aradan qaldırılıb, məscidin daxilində sütunların və kənar divarların yanında kəşfiyyat qazıntıları, giriş hissəsindəki tarixi daş döşəmənin üzə çıxarılması, tarixi və texniki tələblər əsasında müvafiq suvaq nümunələrinin və laboratoriya analizləri əsasında boya nümunələrinin yaradılması, sınıq günbəzin və tağların taxta konstruksiyalarla bərkidilməsi işləri yerinə yetirilib.
Məscidin eyvan divarlarında daş və birləşmələr qeyri-təbii materiallardan təmizlənərək bərpa olunub, həmçinin bünövrələrin möhkəmləndirilməsi işləri aparılıb. Qırıq minarə daşları bərpa olunub, taxta konstruksiyaların bərpası və konservasiyası işləri görülüb.
Qeyd edək ki, işğal dövründə - 2000-ci il mayın 9-da Ümummilli Lider Heydər Əliyevə təqdim olunmuş Ağdam Cümə məscidinə aid daş parçası da burada nümayiş etdirilir.
Damdakı günbəzlərin zədələnmiş suvağının aradan qaldırılması, günbəzlərin və anbarların əhəng suyu və əhəng qatı ilə gücləndirilməsi, divar tacının yenidən qurulması və uyğun təbii daşlarla doldurulması prosesi tamamlanıb. Məscidin içindəki daşlar, giriş qapısı bərpa olunub, fasadı tarixi görkəminə uyğun restavrasiya edilib.

Ильхам Алиев и Президент Садыр Жапаров приняли участие в открытии после реставрации Агдамской Джума-мечети
25 апреля 2024, 12:26
25 апреля Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и Президент Кыргызской Республики Садыр Жапаров приняли участие в открытии после реставрации Агдамской Джума-мечети.
Помощник Президента Азербайджанской Республики Анар Алакбаров проинформировал глав государств о работе, проделанной в мечети.
Было сообщено, что в рамках проектов реставрации историко-культурных и религиозных памятников на освобожденных от оккупации территориях завершены работы в Агдамской Джума-мечети, которой возвращен прежний вид. Джума-мечеть в городе Агдам была построена в 1868-1870 годах архитектором Кербалаи Сафиханом Карабаги. В период, когда город находился под армянской оккупацией, Джума-мечеть была сожжена и подверглась вандализму.
После освобождения наших земель от оккупации в марте 2022 года началось восстановление Агдамской Джума-мечети. Работы по реставрации и консервации были проведены Фондом Гейдара Алиева в соответствии с оригинальным архитектурным стилем мечети. Наряду с местными специалистами, к реставрационным работам, проводимым при поддержке компании PAŞA Holding, были также привлечены иностранные специалисты, в том числе австрийская компания Brugger&KO Restaurateuren GmbH.
Для безупречного выполнения реставрации австрийские эксперты изучили материалы, использованные при первоначальном строительстве. На территории были разобраны руины, проведены разведочные раскопки возле колонн внутри мечети и наружных стен, выполнены работы по очистке исторического каменного напольного покрытия у входа, созданию соответствующих образцов штукатурки на основе историко-технических требований и образцов красок на основе лабораторных анализов, разбитый купол и своды укреплены деревянными конструкциями.
Камни и соединения в стенах балкона мечети были очищены от биогенных наростов и отреставрированы, также проведены работы по укреплению фундамента. Были восстановлены разбитые камни минарета, проведена реставрация и консервация деревянных конструкций.
Отметим, что здесь также демонстрируется кусочек камня из Агдамской Джума-мечети, переданный общенациональному лидеру Гейдару Алиеву в период оккупации - 9 мая 2000 года.
Завершен процесс удаления поврежденной штукатурки с куполов на кровле, укрепления куполов и складов известковой водой и известковым слоем, восстановления свода и заполнения подходящими природными камнями. Восстановлены камни внутри мечети, входная дверь, фасад отреставрированы в соответствии с их историческим видом.